Rolnictwo to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki. To dzięki pracy rolników uprawiających ziemię w sklepach pojawia się żywność. Nic więc dziwnego, że właściciele gospodarstw rolnych dokładają wszelkich starań, by utrzymać swoje sprzęty i maszyny w możliwie najlepszym stanie. W końcu to od stanu technicznego maszyn rolniczych będzie zależała praca w gospodarstwie rolnym.

Konsekwencja to podstawa przy konserwacji maszyn rolniczych

Wielu rolników stara się dbać o swoje narzędzia pracy w możliwie najlepszy sposób. Niezmiernie istotne jest, by po każdym użyciu czyścić maszyny i urządzenia z zanieczyszczeń. Zabieg taki umożliwia bieżącą kontrolę stanu technicznego każdej maszyny.

Wiele osób zapomina, że konserwacja maszyn rolniczych nie powinna odbywać się wyłącznie po zakończeniu sezonu. Bieżące uzupełnianie choćby powłoki lakierniczej jest bardzo ważne. Im szybciej zostanie ona uzupełniona, tym szybciej ognisko korozji zostanie usunięte.

Oprócz bieżących napraw maszyn rolniczych istotny jest ich całkowity przegląd po zakończeniu sezonu. Wielu rolników czeka z ewentualną konserwacją oraz naprawami do rozpoczęcia sezonu. Niejednokrotnie powoduje to wykluczenie danej maszyny z użytkowania na jakiś czas. Dlatego najbezpieczniej jest przeprowadzać serwis maszyn rolniczych bezpośrednio po sezonie. Umożliwi to wykonanie wszelkich niezbędnych napraw bez obawy o czas.

Podstawowy przegląd maszyn po sezonie

Przegląd posezonowy maszyn rolniczych jest niezbędny dla zachowania ich sprawności. Podstawą każdej konserwacji maszyn jest ich dokładne oczyszczenie. Niejednokrotnie stosowana jest do tego myjka ciśnieniowa. Warto jednak zachować szczególną ostrożność przy myciu i omijać miejsca takie jak wlewy oleju, paliwa, czy też filtry powietrza. Zalanie tych miejsc może wiązać się z przykrymi konsekwencjami.

Po umyciu maszyn należy uzupełnić wszystkie smary, które mogły zostać wypłukane podczas mycia. Warto jednak pamiętać, że używanie starych smarów znacząco przyspiesza korozję. Dlatego zawsze powinno używać się wyłącznie nowych.

Ostatnim etapem podstawowej konserwacji maszyn jest uzupełnienie powłok lakierniczych oraz oczyszczenie pasków klinowych z zanieczyszczeń. Warto również zadbać o wyczyszczenie łańcuchów oraz sprawdzenie hydrauliki w niektórych urządzeniach. Przed zimowaniem maszyn, warto również wyciągnąć z nich akumulatory. Zabezpieczy to je przed samoistnym rozładowaniem i uszkodzeniem.

Odpowiednie konserwowanie maszyn rolniczych jest wręcz niezbędne dla zachowania ich sprawności. Nic więc dziwnego w tym, że większość rolników stara się przeprowadzać zabiegi serwisowe nie tylko po zakończeniu sezonu zbiorów, ale i w jego trakcie. Bieżące naprawy maszyn rolniczych zdecydowanie przedłużają ich żywotność, co wpływa bezpośrednio na zyski rolników.